30 Nisan 2018
Haberler
ERASMUS+ Projemizin Almanya Çalışma Ziyareti

ERASMUS+ Projemizin Almanya Çalışma Ziyareti

 

 

 

 

ÖĞRENCİLERİMİZ ERASMUS+ PROJESİ İLE AVRUPALI ARKADAŞLARIYLA BULUŞTULAR

MEV Koleji Özel Ankara Ortaokulu 7. Sınıf öğrencilerinden oluşan Erasmus Proje takımı Okulumuz Yabancı Diller Zümre Başkanı Deniz Yüksel, Müdür Yardımcısı İlgar Musalı ve okul Müdürü Pınar Baydaş eşliğinde Finlandiya, İspanya, Avusturya ve Almanya olmak üzere toplam 5 ülkenin öğrenci ve öğretmenleri ile 2016-2019 Yılı Erasmus+ Projesi kapsamında Almanya’nın Rendsburg şehrinde bulunan “BBZ am NOK” okuluna 15-21 Nisan 2018 tarihleri arasında çalışma ziyareti gerçekleştirdiler.

Ziyaretimiz tanışma toplantısı ve kaynaşma etkinlikleri ile başladı. Öğrencilerimiz Avrupalı arkadaşları ile proje süresince beraber olacakları gruplara ayrılarak çalışmalara başladılar. İlk etkinlik olan tanışma etkinliklerini okulun spor salonunda yapan öğrencilerimiz, “Rendsburg Hazine Avı” nda uluslararası gruplarla şehri keşfetmeye ve haritada olan tarihi yerleri bulmaya çalıştılar. Bu etkinlikle öğrencilerimiz tüm gruplarla projemizin dili olan İngilizce konuşarak onlarla tanışma ve iletişim kurma fırsatı yakaladılar. Öğleden sonra ise Alman ortaklarımızın spor konusu olan Golf sporu ile ilgili olarak Mini Golf eğitimi alan öğrencilerimiz Uluslararası gruplarla Mini Golf turnuvası yaptılar. Ziyaretin ikinci gününde, öğrencilerimiz projenin Almanya’daki ortağımızın açık hava etkinlikleri ve spor konusu olan Golf konusunda tüm gün süren teorik ve pratik eğitim aldılar.

Üçüncü gün ise tüm gün süren açık alan etkinlikleri ve kültürel gezi kapsamında sabah Wadden Denizinde çamurda yürüyüş yapan öğrencilerimiz tur rehberinden denizin doğası, orada yaşayan canlılar ve yürüyüş yaparken dikkat edilecek hususlarda eğitim aldılar. Öğleden sonra ise St.Peter Ording kasabasında gel gitlerin oluşturduğu sahilde yürüyüş yapıp, spor etkinlikleri yaptılar.

Daha sonra aldıkları eğitim doğrultusunda hem kendi ülkelerindeki hem de diğer Avrupalı akranlarına bu sporu öğretebilmek için, Uluslararası gruplarla daha önce birbirlerine öğrettikleri bilişim metodolojilerini de kullanarak, tüm okullarda İngilizce derslerinde uygulanabilecek ve golf sporunun Avrupa’da yaygınlaştırılmasını sağlayacak olan kuralları içeren eğitim materyalleri hazırladılar.

Projemizin diğer konusu olan “Kültürel Yemekler” kapsamında, öğrenciler yine uluslararası gruplarla kendilerine verilen alış veriş listesini tamamlayarak okul bahçesinde ve mutfağında arkadaşları ile birlikte Alman yemekleri yaptılar ve tüm öğrenciler öğrendikleri tariflerle tüm katılımcılara öğlen yemeği hazırladılar.

Öğrencilerimiz gerçekleştirdikleri bu ziyarette kültürlerarası iletişim, İngilizce dilinin kullanımı, yeni bir spor dalı öğrenme, takım çalışması, akran eğitimi, İngilizce ve spor konusunda eğitim materyali geliştirme gibi birçok alanda kazanımlar elde ettiler. Ürün olarak ise proje sonunda elde edilmesi planlanan çıktılardan hazırlanan eğitim materyallerinin yanı sıra beş dilde hazırlanmış tematik sözlük ve yemek tarifi kitabının bir bölümünü de tamamlamış oldular. Hazırlanan materyaller projemizin web sayfasında yayınlanacak ve yararlanmak isteyen herkesin erişimine açık olacaktır.

Öğrencilerimiz güzel anılarla, pekişmiş arkadaşlıklarla ülkemize geri döndüler.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

 

 

 

 

 Etiketler