1 Haziran 2017
Haberler
ERASMUS+ Projemizin İlk Çalışma Ziyareti

ERASMUS+ Projemizin İlk Çalışma Ziyareti

ÖĞRENCİLERİMİZ ERASMUS+ PROJESİ İLE AVRUPALI ARKADAŞLARIYLA BULUŞTULAR

MEV Koleji Özel Ankara Ortaokulu 8. Sınıf öğrencilerinden oluşan Erasmus Proje takımı Okulumuz Yabancı Diller Zümre Başkanı Deniz Yüksel ve Müdür Yardımcısı İlgar Musalı eşliğinde Finlandiya, İspanya, Avusturya ve Almanya olmak üzere toplam 5 ülkenin öğrenci ve öğretmenleri ile 2016-2019 Yılı Erasmus+ Projesi kapsamında Avusturya’nın Viyana şehrinde bulunan “Brigittenauer Gymnasium” okuluna 14-20 Mayıs 2017 tarihleri arasında çalışma ziyareti gerçekleştirdiler.

Ziyaretimiz tanışma toplantısı ve kaynaşma etkinlikleri ile başladı. Öğrencilerimiz Avrupalı arkadaşları ile proje süresince beraber olacakları gruplara ayrılarak çalışmalara başladılar. İlk etkinlik olan “Viyana Hazine Avı”nda öğrencilerimiz uluslararası gruplarla şehri keşfetmeye ve haritada olan tarihi yerleri bulmaya çalıştılar. Bu etkinlikle öğrencilerimiz tüm gruplarla projemizin dili olan İngilizce konuşarak onlarla tanışma ve iletişim kurma fırsatı yakaladılar. Ziyaretin ikinci gününde, öğrencilerimiz projenin Viyana’daki ortağımızın açık hava etkinlikleri ve spor konusu olan Flag Football (bayrak futbolu) konusunda tüm gün süren teorik ve pratik eğitim aldılar. Daha sonra aldıkları eğitim doğrultusunda hem kendi ülkelerindeki hem de diğer Avrupalı akranlarına bu sporu öğretebilmek için, Uluslararası gruplarla daha önce birbirlerine öğrettikleri bilişim metodolojilerini de kullanarak, tüm okullarda İngilizce derslerinde uygulanabilecek ve bayrak futbolunun okullarda yaygınlaştırılmasını sağlayacak olan kuralları içeren eğitim materyalleri hazırladılar.

Projemizin diğer konusu olan “Tarihi Yemekler” kapsamında, öğrenciler yine uluslararası gruplarla Yemek Müzesini ziyaret ettiler ve orada tarihi yemek yapımı atölyesine katılarak hazırladıkları Avusturya yemeklerini beraber tattılar. Daha sonra ev sahibi okulun yemekhanesinde tüm öğrenciler öğrendikleri tariflerle tüm katılımcılara akşam yemeği hazırladılar.

Ziyaretimizin son günü ise tüm katılımcı öğrenciler birbirlerinden öğrendikleri bayrak futbolu turnuvasında takımlar halinde yarıştılar ve dereceye giren takımlar sertifika aldılar.

Kapanış töreni ve sertifika dağıtımından sonra tüm öğrenciler bir hafta boyunca edindikleri arkadaşlarıyla veda yemeğinde bir araya geldiler.

Öğrencilerimiz gerçekleştirdikleri bu ziyarette kültürlerarası iletişim, İngilizce dilinin kullanımı, yeni bir spor dalı öğrenme, takım çalışması, akran eğitimi, İngilizce ve spor konusunda eğitim materyali geliştirme gibi birçok alanda kazanımlar elde ettiler. Ürün olarak ise Proje sonunda elde edilmesi planlanan çıktılardan hazırlanan eğitim materyallerinin yanı sıra beş dilde hazırlanmış tematik sözlük ve yemek tarifi kitabının ilk bölümünü de tamamlamış oldular. Hazırlanan materyaller projemizin web sayfasında yayınlanacak ve yararlanmak isteyen herkesin erişimine açık olacaktır.

Öğrencilerimiz güzel anılarla, pekişmiş arkadaşlıklarla ülkemize geri döndüler.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.Etiketler