13 Mart 2019
Haberler

MEV INTERNATIONAL EDUCATION CONFERENCE

MEV Koleji Özel Ankara Okullarında 9 Mart 2019 Cumartesi günü “MEV INTERNATIONAL EDUCATION CONFERENCE” – MEV ULUSLARARSI EĞİTİM KONFERANSI gerçekleştirildi. MEV Koleji Özel Okulları’nın yabancı dil politikasından hareketle, sloganı “ Great Expectations, Sharing a Vision and the Solutions” olan konferansımız tüm MEV okulları öğretmenlerinin yanı sıra, Ankara ve çevre illerde bulunan Cambridge Uluslararası Okulları ve Uluslararası okul adayı özel okulların kurucu, genel müdürleri, okul müdürleri ve İngilizce öğretmenlerinden oluşan 250 kişilik katılım ile gerçekleşti.
Konferansımız okulumuz öğrencilerinin birbirinden renkli bale ve dans gösterileri ile başladı. Açılış konuşmasını yapan Milli Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Sayın A. Remzi Sezgin, MEV Kolejlerinin yabancı dil hakkındaki çalışmalarından bahsederek İngilizce dil eğitiminin önemini vurguladı. Dilin bir ders veya ayrıcalık değil, yaşamın bir parçası olduğunu ifade eden Sayın A. Remzi Sezgin, MEV Kolejleri olarak öğrencilerimizi, kendilerini sadece ana dillerinde değil, farklı dillerde de rahatça ve doğru bir biçimde ifade edebilme becerisine sahip, dünya vatandaşı olmayı başarmış ve yaşam boyu öğrenen bireyler olarak yetiştirme hedefinde olduğumuzu vurguladı.
Konferansımızın değerli konuğu sayın Prof. Ralph Tabberer “Uluslararası Müfredat Programı” sistemi ile uluslararası okul sisteminde, gelecekteki beklentileri karşılamak, bulunacak ortak görüşler ve çözümler ile birlikte bu sistemin öğrencilerimize faydalı olmasını sağlamak amacıyla yeni kazanımlardan bahsetti. Ayrıca, yabancı dil eğitiminde yenilikçi fikir ve yöntemler konusunda da uluslararası İngilizce programının öğrencilerimizin akademik, sosyal gereksinimlerinin karşılanmasının yanı sıra iletişim becerileri, yaratıcılık, entelektüel merak, eleştirel düşünme, sosyal sorumluluk gibi temel 21. Yüzyıl becerileri geliştirmenin öneminden bahsetti.
Konferansımızın bir diğer değerli konuğu olan Eğitim ve Öğretim lideri Sayın Kathryn Joy ise Cambridge müfredat programını tüm öğretmenler ile paylaşarak, program ile ilgili öğretmenlerimizin izleyeceği yöntemler konusunda bilgiler verdi. Kathryn Joy aynı zamanda öğretmenlerin bu müfredat çerçevesinde öğrencilere vereceği kazanımlar ve bu kazanımlar çerçevesinde öğrencilerin akademik, sosyal gereksinimlerinin yanı sıra 21 yüzyıl becerilerini geliştirmek için izlenecek yol haritası üzerinde durdu. Ayrıca öğretmenlerin öğretim metotlarını iyileştirmek adına yapılabilecek yenilikler ve meslekî gelişimlerini bu sistem içinde nasıl sürdürebilecekleri konusunda da bilgiler verdi.
Konferans programının son kısmında ise MEV Ankara Okulları Öğrencilerinden oluşan 6 kişilik bir öğrenci grubu Ralph Tabberer ve Kathryn Joy moderatörlüğünde Cambridge Eğitim sistemi ve 21. Yüzyıl becerileri konulu bir panel gerçekleştirdi. Moderatörlerden gelen soruları büyük bir özgüven ile yanıtlayan öğrencilerimiz, sistemin kendileri kattıkları konusunda da fikirlerini sundular ve gelecek için planlarından bahsettiler. Daha sonra farklı okullardan gelen öğretmenlerin kendilerine yönelttikleri sorulara da yanıtlar verdiler.
Milli Eğitim Vakfı’nın desteği ile MEV Koleji Özel Ankara Okulları ve Cambridge University Press işbirliği ile düzenlenen MEV Uluslararası Eğitim Konferansımız yabancı dil öğretiminde yeni ufuklar kazanmış ve gün boyu bilgi paylaşımında bulunmuş öğretmenlere günün anısına hediyeler ve katıldıkları eğitimi belgeleyen sertifikalar verildi.Etiketler