29 Nisan 2017
Haberler
MillÎ Eğitim Vakfı Aziz Sancar Fen Bilimleri Araştırma Projeleri Yarışması Sonuçlandı

MillÎ Eğitim Vakfı Aziz Sancar Fen Bilimleri Araştırma Projeleri Yarışması Sonuçlandı

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın izni ve Milli Eğitim Vakfı’nın desteği ile ulusal çapta düzenlediğimiz Milli Eğitim Vakfı Prof. Dr. Aziz Sancar Fen Bilimleri Araştırma Projeleri Yarışmamızın final sergisi 28 Nisan Cuma günü MEV Ankara Okulları ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Yarışmaya Türkiye’nin çeşitli şehirlerinden 320 proje başvurusu yapıldı, jüri değerlendirmesi sonucu 18 şehirden toplam 45 proje ön elemeyi geçerek finalist olma hakkı kazandı ve projeleri sergilenmeye değer bulundu.  Milli Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Temel, MEV Ankara Okulları Koordinatör Müdürü Necati Yankın, İlkokul-Ortaokul Müdürü Pınar Baydaş ve akademisyenlerden oluşan jüri üyeleri tarafından final sergisinin açılışı gerçekleştirildi.

Öğrencilerin projeleri iş ve eğitim dünyasından seçkin konukların büyük beğenisini topladı. Prof.Dr. Galip Karagözoğlu, Mehmet Temel, çeşitli üniversitelerden akademisyenler, TAI Helikopter Grup Başkanı Metin Sancar, Atatürkçü Düşünce Derneği ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneğinden yetkililer, Patent Kurulu yetkilileri, üniversite ve lise öğrencileri, basın mensupları sergiyi gezerek bilgi aldılar.

Yarışmaya katılan tüm öğrencilere katılım belgeleri ve onlara rehberlik eden danışman öğretmenlerine teşekkür belgeleri  Koordinatör Müdür Necati Yankın tarafından stantlarında takdim edildi.

Tüm Birincilikleri Fen Liseleri Kazandı

Ankara, Gazi ve Hacettepe Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Nilgün ATAÜNAL ANCIN, Prof. Dr. Nilgün SEÇKEN, Prof.  Dr. Celal BAYRAK, Prof.  Dr. Esin ATAV, Prof. Dr. Mustafa KARADAĞ ve Doç.Dr. Cem GERÇEK’in jüri üyeliği yaptığı yarışmada öğrencilerin projeleri değerlendirildi ve birincilik, ikincilik ve üçüncülük ödülüne değer bulunan projeler belirlendi. Öğrencilerin heyecanı ve mutluluğu görülmeye değerdi.

Isparta Süleyman Demirel Fen Lisesinden Pınar Başer ve Elif Efsa Kaya Fizik alanında, İzmir Fen Lisesinden Bilal Batuhan Yenen ve Huri Ayşenur Baldan Kimya alanında, Aydın Fen Lisesinden Burak Alp Gülbahar Biyoloji alanında birincilik ödülüne layık görüldü. Geleceğin bilim insanı olma yolunda ilk adımı atan bu gençlerimiz Milli Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Prof.Dr. Galip Karagözoğlu tarafından tebrik edildi ve ödüllendirildiler.

Aziz Sancar’ın Öğrencilere Mesajı 

Eğitime verdiği önemi her fırsatta vurgulayan Nobel ödüllü bilim insanı Sayın Prof.Dr. Aziz SANCAR ve yaptığı çalışmalar etkinlik boyunca konuşuldu. Onun izinden giden, bilimi temel kılavuz alan gençlerin bir araya gelerek proje fikirlerini duyurduğu bu yarışmanın  ödül töreninde Fen Bilimleri Zümre başkanı Yasemin Keskin Çinkaya tarafından  Prof. Dr. Aziz SANCAR’ın finalist projeleri hazırlayan öğrencilere yolladığı mesajını okudu. Sayın Sancar’ın bu mesajı hem proje hazırlayan öğrencileri hem de danışman öğretmenlerini çok mutlu etti.

 

Gelecek MEV’in Işığı ile Aydınlanıyor 

Gençlerin ortak platformlarda bir araya gelerek proje fikirlerini paylaşmalarında ve fikirlerini iş dünyasına duyurup ürüne dönüştürebilmelerinde “ulusal proje yarışmalarının” önemi ve gerekliliği göz ardı edilemez. MEV Ankara Okulları, Türkiye’nin çeşitli şehirlerinden yüzlerce proje arasından seçilen 45 projeyi bir araya getirip, iş ve eğitim dünyası ile buluşturarak bu önemli sorumluluğu üzerine almıştır. Ankara’da Fen Bilimleri alanında ulusal çapta düzenlenen tek yarışma olan Milli Eğitim Vakfı Prof. Dr. Aziz Sancar Fen Bilimleri Araştırma Projeleri Yarışması, geleneksel hale gelerek her yıl başarılı gençleri Ankara’da buluşturacaktır.  Ödül töreni sonrası düzenlenen kokteylde tüm finalist öğrenciler tebrik edilmiş ve 2018 yılında tekrar görüşmek dileğiyle şehirlerine yolcu edilmiştir.

 

Fizik Alanı Derece Alan Öğrenciler ve Projeleri

 

Derece Okul Hazırlayan Öğrenci Danışman Projenin Adı
1 Isparta Süleyman Demirel Fen Lisesi Pınar Başer

Elif Efsa Kaya

Gözde Uysal Emniyetli Kemer
2 İzmir Atatürk Lisesi Elifnaz Şentürk Mehmet Şentürk Isıtma Ve Soğutma Sistemlerini Bir Arada Kullanarak Sıcaklığı Sabitleyebilen Çoklu Odalı Cihaz
3 İstanbul Bayrampaşa Belediyesi Bilim Merkezi Bahadır Cüneyd Birtürk

Işılay Ayan

Ayhan Aykara Sıvılar İçin Yüzey Gerilimi Ölçüm Cihazı

 

Kimya Alanı Derece Alan Öğrenciler ve Projeleri

 

Derece Okul Hazırlayan Öğrenci Danışman Projenin Adı
1 İzmir Fen Lisesi Bilal Batuhan Yenen

Huri Ayşenur Baldan

 

Hakan Eryuva

 

Termik Santral Atıklarından Çevre Dostu Kauçuk İmalatı
2 İstanbul Özel Çınar Fen Lisesi Mehmet Enes Furuncu

Muhammed Emin Kıyağan

Selma Kayaköy Biberiye (Rosmarinus officinalis) Ve Kekik (Thymus) Uçucu Yağı Katkılı Yenilebilir Kazein İnce Filmlerin Beyaz Peynirin Raf Ömrüne Etkisinin İncelenmesi.
3 TED Antalya Koleji Ahmet Alp Derin

Oktay Demirci

 

Gülay Demirci

 

Atık Bitkilerden Güneşin Görünür Bölge Işınlarını Kullanarak Fotokatalitik Yöntemle Geleceğin Enerjisi Hidrojen Üretimi

 

Biyoloji  Alanı Derece Alan Öğrenciler ve Projeleri

 

Derece Okul Hazırlayan Öğrenci Danışman Projenin Adı
1 Aydın Fen Lisesi Burak Alp Gülbahar

 

Ayşegül Metin

 

Kemoterapiye Genç Rakip Rezonans P53
2 Bornova Anadolu Lisesi Ebru Çölgeçen

Bora Çetin

Fatma Pınar Kartal

 

Staphylococcus Aureus Bakterisinin Farklı Dokulardaki Enfeksiyonlarına Doğadan Alternatif Bir Çözüm; Pistacia Lentiscus‘un Antimikrobiyal Etkisinin Araştırılması.
3 İzmir Özel Rota Fen Lisesi  Umut Hür

Burak Akyılmaz

 Esin Kara

 

 

Ekmek de Yaparım Biyosensör de Glutatiyon Tayinine Yönelik Ekmek Mayası

(S.cerevisiae) Temelli Yeni Bir Nanobiyokatalitik Mikrobiyal Biyosensör SistemiEtiketler